(po knjigi F.V.Faber "Duhovna rast krščanskega človeka")
1. UTRUJENOST - normalno stanje v duhovnem življenju
Naslednje duševno razpoloženje, ki označuje NORMALNO STANJE našega duhovnega prizadevanja, je utrujenost. To ni tisto ugodno čustvo, ki ga čutimo na primer po napornem telesnem delu ali duševnem trudu. V večini primerov nas tlači težka in moreča bol, ki se končno pokaže v splošni nemoči, ki je naravna posledica neprestane duhovne borbe.
To duševno razpoloženje se kaže predvsem v naveličanosti in zoprnosti, ki jo čutimo do svetih stvari. Kaže se tudi v razdražljivosti zaradi pogostih duhovnih porazov ter zaradi značaja same borbe, ki je silno nadležna in jo je zelo težko prenašati. Kaže se v pobitosti duha, zlasti kadar se nam zdi, da nas ne podpira roka Božje milosti. In končno se kaže v tem, da nas preganja prepričanje in čustvo, da preizkušnje ne bomo prestali in ne bomo dosegli končne zmage. To sicer nikakor ni obup, ker se vztrajno borimo naprej in ne popuščamo. Vendar pa nadaljujemo v svojih naporih samo s pomočjo volje, ki jo podpira milost, medtem ko srce ne upa v uspeh.
Ta utrujenost se nas loteva tako med borbo kakor po njej. V tem času, ko nas ta nadloga z vso silo teži in tlači k tlom, lahko žalimo Boga in hkrati škodujemo sami sebi. Zato je za nas zelo pomembno, da vemo, kakšna je ta utrujenost in kaj vse jo povzroča.
Naštejmo najprej na kratko poglavitne vzroke te utrujenosti,
v nadaljevanju pa si bomo podrobneje ogledali vsakega od njih.
Vzroki za utrujenost so:
- odpor naše narave proti duhovnemu življenju
- negotovost, ali smo v skušnjavo privolili ali ne
- enoličnost duhovne borbe
- občutek, da napredujemo prepočasi
- nujna budnost na vse strani
- dolgotrajnost duhovne borbe
se nadaljuje…
Nazaj
ARHIV
Borba-3del
Borba-2del
Borba-1del
Kakšno je normalno stanje v duhovnem življenju
Boj proti prevladujoči strasti
Kako odkriti prevladujočo strast
Kaj je prevladujoča strast
Tri pokrajine
Srečni začetek poti
|
|